oświetlenie salonu w remoncie
Kategorie:

Jak oświetlić salon? Istotne wskazówki i porady

Salon to serce domu – w nim spędzamy większość czasu z przyjaciółmi i rodziną. Musi być dobrze oświetlony, ale oświetlenie to powinno być dobrane do konkretnych zadań, a nawet pory dnia. Inne światło potrzebne będzie przy oglądaniu filmów, a inne przy kolacji lub spotkaniu ze znajomymi. Jak dobrze oświetlić salon? Przedstawiamy 5 najważniejszych wskazówek.

Artykuł stworzony z pomocą pracowników sklepu Ardant: https://ardant.pl. Jeśli macie dodatkowe pytania lub coś zostało pominięte, zachęcamy do kontaktu.

Odpowiednia ilość światła w salonie

Jednym z najważniejszych czynników, które mają wpływ na dekorację i wygląd salonu jest dobre oświetlenie. Jeśli lampy, które kupisz nie oddadzą odpowiedniej ilości światła, wszelkie dodatki mogą stracić na wartości. Wybierając oświetlenie do salonu zwróć uwagę nie tylko na wygląd oprawy, ale i barwę oraz moc żarówki. To ona zadecyduje i wyróżni inne dodatki jak meble, dywany, stoły czy nawet podłogę.

Ile światła potrzeba w salonie?

Ilość światła potrzebna w salonie zależy od jego wielkości, układu oraz wymagań domowników. Dla salonu o powierzchni około 10-20 metrów kwadratowych, potrzeba około 2000-3000 lumenów. Jeśli salon jest większy lub ma wyraźnie oddzielone strefy funkcjonalne, posiada dziwny układ – może być potrzebna nawet 5000 lumenów. Warto w takim przypadku rozważyć zastosowanie więcej niż jednego źródła światła, aby równomiernie oświetlić całą przestrzeń. W przypadku mniejszych salonów, warto unikać nadmiernego oświetlenia.

Barwa światła w salonie – ciepła i zimna

Odpowiedni dobór barwy światła może istotnie wpłynąć na atmosferę i funkcjonalność różnych stref w salonie. Należy wyróżnić kilka stref oświetleniowych, które spotykane są najczesciej.

Barwa światła do relaksu

W strefach przeznaczonych do relaksu, takich jak miejsca do siedzenia przy kominku lub narożniki z miękkimi fotelami, zaleca się stosowanie ciepłej barwy światła (około 2700-3000 kelwinów). Ta miękka i przyjemna barwa pomaga stworzyć atmosferę sprzyjającą relaksowi i odpoczynkowi.

Barwa światła do zabawy

W obszarach przeznaczonych do zabawy, takich jak przestrzeń dla dzieci czy strefa gier, można zastosować bardziej neutralną barwę światła (około 3500-4000 kelwinów). Światło o tej barwie jest bardziej energetyzujące i sprzyja aktywnościom, co może być korzystne podczas zabawy i rozrywki.

Barwa światła do czytania

W miejscach przeznaczonych do czytania, takich jak wygodne fotele czy strefy biblioteczne, zaleca się stosowanie światła o chłodniejszej barwie (około 4000-5000 kelwinów). Ta bardziej intensywna barwa światła zapewnia lepszą widoczność tekstu i zmniejsza zmęczenie wzroku podczas czytania.

Barwa światła do stołu w salonie

Nad stołem w salonie, gdzie spożywa się posiłki lub prowadzi się rozmowy, można zastosować ciepłą barwę światła (około 2700-3000 kelwinów) dla stworzenia przyjemnej atmosfery podczas jedzenia.

Dobór odpowiedniej barwy jest kluczowy w przypadku, gdy zdecydujesz się na zakup oświetlenia LED. Producent z góry narzucą konkretną barwę, dlatego uważnie czytaj dane techniczne na karcie produktu. Takiego problemu nie będą mieć osoby, które zdecydują się na lampy do których dokupuje się żarówki LED. Ich wymian anie wiąże się z dużymi kosztami i jest dość prosta.

Podział salonu na strefy oświetleniowe

W salonie można wydzielić kilka stref oświetleniowych. Najlepiej będzie stworzyć trzy, które pozwolą uzyskać optymalne warunki w zależności od wykonywanych czynności. Zastanów się co najcześciej będziesz wykonywać w salonie. Poniżej zaproponujemy kilka popularnych stref.

Strefa główna – centralna

Centralna lampa sufitowa lub żyrandol umieszczony nad głównym obszarem salonu, który dostarcza najwięcej światła niezależnie od czynności.

Strefa jadalna (stół)

Żyrandol lub lampa wisząca nad stołem jadalnym, aby oświetlić go podczas posiłków i spotkań rodzinnych. Dodatkowe oświetlenie stołu w postaci lampy stołowej lub świec na stole, aby stworzyć przyjemną atmosferę podczas kolacji.

Strefa kulinarna (wyspa w salonie)

Lampy wiszące zamontowane nad wyspą kuchenną, aby zapewnić jasne oświetlenie do przygotowywania posiłków i pracy w kuchni. To także strefa dekoracyjna, którą warto wyróżnić pięknymi lampami.

Strefa relaksu (oglądanie telewizji, odpoczynek, czytanie)

Lampy podłogowe lub kinkiety w pobliżu sof i foteli są idealne, aby stworzyć przytulną atmosferę do odpoczynku i czytania. Delikatne oświetlenie LED lub lampki stołowe obok miejsca do czytania, które nie oślepiają podczas relaksu wieczorem, również będą ciekawą kompozycją.

Oświetlenie szynowe jako alternatywa dla tradycyjnych lamp w salonie

Oświetlenie szynowe może być interesującą alternatywą dla tradycyjnych lamp w salonie ze względu na swoją elastyczność i możliwość dostosowania do zmieniających się potrzeb oświetleniowych. Oto kilka zalet oświetlenia szynowego w kontekście salonu:

  • Elastyczność – oświetlenie szynowe umożliwia łatwe przemieszczanie i regulację świateł wzdłuż szyny, co pozwala na precyzyjne oświetlenie różnych obszarów i miejsc.
  • Dekoracja – szyny oświetleniowe same w sobie mogą stanowić element dekoracyjny. Istnieje wiele różnych stylów i wzorów szyn oświetleniowych, które można dopasować do wystroju wnętrza.
  • Możliwość personalizacji – dostępne są różne typy oprawek i źródeł światła, które można zamontować na szynach, takie jak reflektory, klosze, czy też lampy punktowe.
  • Funkcjonalność – oświetlenie szynowe może być wykorzystane do wydzielenia różnych stref w salonie, na przykład strefy czytania, strefy relaksu czy strefy jadalnej, poprzez dostosowanie intensywności i kierunku światła do konkretnych działań wykonywanych w danej strefie.
  • Efekty świetlne – dzięki możliwości stosowania różnych typów oprawek i kierunków światła, oświetlenie szynowe umożliwia tworzenie interesujących efektów świetlnych, takich jak akcentowanie elementów dekoracyjnych czy architektonicznych w salonie.

To już wszystkie praktyczne porady, które będą pomocne przy projektowaniu oświetlenia w salonie. W razie potrzeby, zapraszamy do kontaktu z ekspertami ze sklepu Ardant.