Dziecko, które wie, jak szanować innych, będzie bardziej szanowane, i tak dalej. Wartości to zasady postępowania i postawy, zgodnie z którymi się zachowujemy i które są zgodne z tym, co uważamy za słuszne. Przy narodzinach dzieci nie są ani dobre, ani złe. Z pomocą swoich rodziców, wychowawców i tych, którzy z nimi mieszkają nauczą się, co jest dobre, a co złe.
Ale jak możemy kształcić nasze dzieci w zakresie wartości? Po pierwsze, znając każdą z tych wartości. Musimy również przypomnieć, że dzieci uczą się na przykładach. Przykład, który ich rodzice dają w sposób, w jaki odnoszą się do innych, proszą o rzeczy, jedzą, współpracują, pomagają innym, bronią, tolerują i akceptują. Jeśli rodzice nie mają cierpliwości do swojego dziecka, co według nich dziecko się nauczy? Odpowiedzialność, jaką mają rodzice w przekazywaniu wartości swoim dzieciom, jest kluczowa.
Najważniejsze wartości:
Szacunek dla różnorodności. Dzieci muszą nauczyć się kochać swoich rówieśników i innych, bez względu na kolor skóry, cechy, wygląd włosów, czy są to chińskie, arabskie czy tubylcze, czy mówią innym językiem, a także szanować swoją kulturę i tradycje.
Posłuszeństwo. Nauka bycia posłusznym polega również na wyjaśnianiu, dlaczego konieczne jest wykonywanie czynności, o które dziecko jest proszone. Dzieci muszą wiedzieć, czego się od nich oczekuje. Nie można oczekiwać, że dzieci będą posłuszne od tak. Dzieci będą potrzebowały czasu, w zależności od ich charakteru.
Przyjaźń. Czy przyjaźni można nauczyć dzieci? Można i trzeba, ponieważ jest to wartość, która przyniesie im wielkie korzyści. Edukacja w zakresie tej wartości zaczyna się od przykładu, który rodzice przekazują swoim dzieciom poprzez swoje doświadczenia i działania.
Dobroć. Aby dzieci poznały czym jest dobro, najlepszym narzędziem jest dawanie przykładu. Czyny przeprowadzone przez osobę dorosłą powiedzą dzieciom o wiele więcej niż tysiąc słów.
Wytrwałość. Bardzo ważne jest, aby dzieci uczyły się być wytrwałe. Da im to stabilność, pewność siebie i dojrzałość. Kształcenie dzieci w wartości wytrwałości sprawi, że poczują się one szczęśliwsze, bardziej pracowite i spełnione.
Szacunek dla wspólnego dobra. Przyroda, a także ulice, place, jeziora i fontanny są dobrami powszechnymi. Muszą być one respektowane. Dzieci powinny wiedzieć, że nie należy wyrzucać śmieci lub odpadków na ziemię, że nie powinny kąpać się w fontannach, hałasować w muzeach, łamać foteliki w kinie lub na sali kinowej.
Hojność. Aby dzieci były hojne, trzeba je stopniowo edukować w tej wartości. Jeśli rodzice zaakceptują ich małe wysiłki, będą motywować ich do kontynuowania tych hojnych czynów. Nauczenie dzieci pożyczania nie jest jedynym gestem hojności, którego mogą się nauczyć.
Jakich wartości nauczyć dzieci?
Opublikowane przez Przyjazny_Maluch