strona główna
aktualnościzgłoś miejsceharmonogram akcjimiejsca przyjazne maluchomo akcjimateriały videogaleriapress roomkontakt
strona główna
Press room
Akcja "Miejsce przyjazne maluchom" - dzieci uczą się miasta. A miasto?

Zaczynamy dziesiątą, jubileuszową akcję "Miejsce przyjazne maluchom". - Jako rodzice mamy dziś większą świadomość tego, jak ważne jest to, w jakie miejsca dzieci prowadzimy, co im pokazujemy - mówi Karina

Grygierek, inicjatorka akcji.

Małgorzata Skowrońska: Dziesięć lat walki o to, żeby Kraków był przyjazny dzieciom. Udało się nam? 

Karina Grygierek *: Oczywiście, że się udało, ale uczciwie musimy przyznać, że to nie tylko nasza zasługa. Wysoka świadomość rodziców, rozwój instytucji związanych z kulturą, a w tym dostrzeganie potrzeb rodzin - to wszystko wpłynęło na sukces akcji "Miejsce przyjazne maluchom". 10 lat temu dziecięcy fotelik do karmienia w restauracji był luksusem. Dzisiaj mamy bogatą ofertę edukacyjno-rozrywkową, zmieniającą się miejską architekturę i infrastrukturę.

Pamiętam, jakim szokiem była dla mnie pierwsza wizyta w sklepie Ikea. Tam przewijak był nie tylko w damskiej, ale też w męskiej toalecie. Szwedzki koncern jako pierwszy postawił też na pokój do zabaw dla dzieci, w którym maluchy można zostawić na czas zakupów. Zabawne i straszne było to, że niektórzy zaczęli wykorzystywać to darmowe przedszkole, a Ikea musiała ograniczyć czas korzystania z tego miejsca do dwóch godzin.

- Ikea wyznaczyła standardy, których w Polsce nie było. Dziś przewijaki są w większości restauracji, które chcą uchodzić za rodzinne, są w miejscach publicznych, muzeach. Sklepy wielkopowierzchniowe wręcz rywalizują ze sobą, który będzie miał bardziej funkcjonalny i designerski pokój dla rodziców z niemowlakami. Niedawno w Galerii Krakowskiej otwarto nowoczesny pokój dla matki z dzieckiem, wyposażony w unikatowy fotel włoskiego projektanta dla mam karmiących.

Czytaj na: http://krakow.wyborcza.pl/krakow/1,44425,19114068,akcja-miejsce-przyjazne-maluchom-dzieci-ucza-sie-miasta.html?disableRedirects=true

 

 
Małopolska startuje z akcją „Miejsce przyjazne maluchom”
W szczególny sposób uwzględniają potrzeby najmłodszych, starają się, żeby w otoczeniu dedykowanym dorosłym i one poczuły się dobrze – już po raz dziewiąty szukamy takich miejsc w Małopolsce. Dziś (poniedziałek, 1 września) startuje akcja „Miejsce przyjazne maluchom”, w której nagradzamy specjalnym certyfikatem instytucje, firmy, placówki publiczne czy klubokawiarnie z naszego regionu gdzie rodzice z dziećmi nie poczują się intruzami.

W tym roku wybrane gminy z Małopolski mogą brać udział w tej akcji już po raz trzeci. Wcześniej odbywała się ona tylko w Krakowie. Trzy lata termu, po to by umożliwić gminom z całego regionu udział w projekcie, Redakcja Wrota Małopolski podjęła się roli koordynatora regionalnego akcji w Małopolsce. Teraz o tym, które miejsca z Małopolski powalczą o certyfikaty „Miejsc przyjaznych maluchom” decydują gminy, które przyłączając się do projektu, jako koordynatorzy lokalni, dali szansę instytucjom, firmom czy placówkom publicznym ze swojego terenu na zgłaszanie swojego udziału.

Poza Krakowem, swoje zgłoszenia będą mogły nadsyłać miejsca z gmin:
Biecz, Biały Dunajec, Bochnia, Borzęcin, Brzesko, Chrzanów, Dąbrowa Tarnowska, Dobczyce, Drwinia, Gnojnik, Gorlice, Jordanów, Kęty, Kościelisko, Koszyce, Limanowa, Myślenice, Niepołomice, Nowy Sącz, gmina Oświęcim, miasto Oświęcim, Poronin, Słopnice, Tarnów, Wadowice, Wieliczka, Wielka Wieś i Zakopane.

Główny cel akcji to znalezienie i promocja miejsc przyjaznych rodzinom z małymi dziećmi, respektujących szczególne potrzeby najmłodszych, w których obecność maluchów nie jest problemem. Tym razem dodatkowo, podczas 9. edycji pragniemy jednak położyć szczególny nacisk na przychylność dzieciom z niepełną sprawnością!
Wśród nagrodzonych dotychczas miejsc są klubokawiarnie dla rodziców z dziećmi, kawiarnie i restauracje, instytucje kultury (muzea, kina, teatry, biblioteki), kościoły, gabinety lekarskie i dentystyczne, urzędy, kluby fitness, centra handlowe – wszystkie te, które posiadają miejsca dedykowane właśnie maluchom.

 

Więcej na: http://www.malopolska.pl/Wydarzenia/Strony/Aktualnosc.aspx?pid=8085

 
Kraków oczami dzieci i rodziców

Ruszyła dziewiąta edycja akcji „Kraków przyjazny maluchom". We wrześniu szukamy miejsc przyjaznych dzieciom oraz zapraszamy na debaty dla rodziców i warsztaty dla maluchów. W tym roku wśród miejsc przyjaznych chcemy poszukać takich, które są otwarte na dzieci niepełnosprawne. Zgłoszenia można nadsyłać do 28 września.

Dzięki kampanii „Kraków przyjazny maluchom" na mapie naszego miasta pojawiają się kolejne przyjazne dzieciom i ich rodzicom miejsca. Akcję już po raz dziewiąty, pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Krakowa i Marszałka Województwa Małopolskiego, organizuje Gazeta Wyborcza i PR Inspiration. Inicjatywa ma na celu wyróżnianie krakowskich restauracji, kawiarni, instytucji kultury i innych miejsc publicznych, które są przyjaźnie nastawione do rodziców z małymi dziećmi, a obsługa jest cierpliwa i przygotowana na żywiołowość najmłodszych.

Więcej na: http://krakow.pl/aktualnosci/136361,34,komunikat,krakow_oczami_dzieci_i_rodzicow.html

 
Pora wskazać Miejsca Przyjazne Maluchom

Powakacyjne zderzenie z rzeczywistością nie musi być dla dzieci trudne. W Małopolsce nie sposób się nudzić. Dowodem kolejne edycje akcji "Miejsca Przyjazne Maluchom". Od dziewięciu lat szukamy tych, którzy tworzą dla dzieci ciekawą i twórczą przestrzeń.

Karina Grygierek, szefowa PR Inspiration, inicjatorka akcji "Miejsca Przyjazne Maluchom", twierdzi, że gdy zaczynaliśmy, Kraków był dla dzieci niemal pustynią. Od tego czasu wiele się zmieniło. - Dziś żaden lokal nie będzie się kompromitował brakiem wysokiego krzesełka, a muzea, biblioteki czy kina otwarte są na dzieci i ich potrzeby - mówi.

Ma rację. Gdy 2006 r. szukaliśmy miejsc przyjaznych dzieciom, sporo czasu zajęło przekonywanie, że tam, gdzie pojawiają się rodzice, trzeba przygotować też coś dla dzieci - od piaskownicy po warsztaty. Dziewięć lat później przekonywać nikogo nie trzeba, a wybór kawiarni, klubów, pracowni czy warsztatów z zajęciami dla dzieci jest imponujący. Nie trzeba jak kiedyś w poszukiwaniu przyjaznego miejsce jeździć na drugi koniec miasta, bo w każdej dzielnicy jest ich kilka. Przystosowały się też urzędy. Tam, gdzie trzeba wybrać się z dzieckiem (np. po paszport), pojawiły się kolorowe pokoje do zabawy, przewijania i karmienia.

 

 
Miejsca Przyjazne Maluchom 2014

1-28 września 2014 (zgłoszenia)
19 października 2014 (finał w Muzeum Lotnictwa Polskiego)

Czy miejsce dostosowane jest do potrzeb dzieci z niepełną sprawnością? W jakiej restauracji można znaleźć menu obrazkowe lub pisane językiem Braille’a? Czy obsługa potrafi posługiwać się językiem migowym? Czy w danym miejscu głośność muzyki dostosowana jest do wrażliwości dzieci? Na te wszystkie pytania będą szukać odpowiedzi organizatorzy akcji: agencja PR Inspiration, Gazeta Wyborcza oraz portal Wrota Małopolski, którzy wspólnie szukają miejsc przyjaznych maluchom w tym roku po raz pierwszy także miejsc dostosowanych są do potrzeb dzieci z niepełną sprawnością.

Wysokie krzesełka, zakaz palenia, specjalne menu, oferta edukacyjna, kącik zabaw czy udogodnienia do wjazdu wózkiem – nieustanne poszukiwania miejsc, w których dzieci będą się czuły dobrze i bezpiecznie trwają od 2006 r. Najlepsze obiekty zostają oznaczone certyfikatem i naklejką z logo akcji.

Więcej na: http://www.karnet.krakow.pl/aktualnosci/inne/29/miejsca-przyjazne-maluchom-2014_29844.html

 
Miejsce przyjazne maluchom z niepełną sprawnością

Czy miejsce dostosowane jest do potrzeb dzieci z niepełną sprawnością? W jakiej restauracji można znaleźć menu obrazkowe lub pisane językiem Braille’a? Czy obsługa potrafi posługiwać się językiem migowym? Czy w danym miejscu głośność muzyki dostosowana jest do wrażliwości dzieci?

Na te wszystkie pytania będą szukać odpowiedzi organizatorzy akcji: agencja PR Inspiration, Gazeta Wyborcza oraz portal Wrota Małopolski, którzy wspólnie szukają miejsc przyjaznych maluchom w tym roku po raz pierwszy także miejsc dostosowanych są do potrzeb dzieci z niepełną sprawnością.

Wysokie krzesełka, zakaz palenia, specjalne menu, oferta edukacyjna, kącik zabaw czy udogodnienia do wjazdu wózkiem – nieustanne poszukiwania miejsc, w których dzieci będą się czuły dobrze i bezpiecznie trwają od 2006 r. Najlepsze obiekty zostają oznaczone certyfikatem i naklejką z logo akcji.

Dodatkowo w tegorocznej akcji po raz pierwszy organizatorzy będą szukać miejsc przyjaznych dzieciom z niepełną sprawnością.

Każde dziecko i każdy rodzic powinien czuć się dobrze w naszym mieście. Nazwa akcji "Miejsce przyjazne maluchom" bierze pod uwagę wszystkie dzieci. W tym roku, ze szczególną uwagą, chcemy poznać potrzeby rodziców i dzieci z niepełną sprawnością - mówi Karina Grygierek z PR Inspiration, inicjatorka akcji. Jestem przekonana, że w Krakowie są takie miejsca i wielu właścicieli firm komercyjnych jest w stanie dostosować przestrzeń do potrzeb takich dzieci - do czego gorąco zachęcam! - dodaje Karina Grygierek.

Więcej na: http://krakow.miastodzieci.pl/wydarzenia/1:/86241:miejsce-przyjazne-maluchom-z-niepelna-sprawnoscia

 
2013
 
Miejsce przyjazne maluchom w całej Małopolsce
Wpisany przez MIASTO DZIECI   

Miasto DzieciWysokie krzesełka, zakaz palenia, specjalne menu, oferta edukacyjna, kącik zabaw czy udogodnienia do wjazdu wózkiem - nieustanne poszukiwania miejsc, w których dzieci będą się czuły dobrze i bezpiecznie trwają od 2006 r. Najlepsze obiekty zostają oznaczone certyfikatem i naklejką z logo akcji.

Tematem tegorocznej akcji jest jakość spędzania czasu z dziećmi. Polscy rodzice są bardzo zapracowani, nie mają zbyt wiele wolnego czasu dlatego warto zwrócić uwagę, w jaki sposób spędzają go z dziećmi. Przecież nie liczy się ilość tylko jakość - mówi Karina Grygierek z PR Inspiration, inicjatorka akcji. Celem tegorocznej akcji jest zwrócenie uwagi właścicieli różnych instytucji na fakt, jak ważna jest obecność miejsc przeznaczonych dla dzieci i rodziców, gdzie rozrywka łączy się z edukacją - dodaje Karina Grygierek.

W ramach akcji będą prowadzone cykliczne warsztaty dla rodziców i dzieci. Spotkania te będą odbywać się raz w tygodniu, przez cały okres trwania kampanii. Warsztaty prowadzone są przez artystkę plastyka Alicję Kaczmarską-Strzebońską. Wstęp bezpłatny.

Więcej na http://krakow.miastodzieci.pl/wydarzenia/1:/75345:miejsce-przyjazne-maluchom-w-calej-malopolsce.

 
Miejsca Przyjazne Maluchom 2013
Wpisany przez KRAKOW.PL   

KarnetW dniach od 2 do 22 września trwa pozyskiwanie zgłoszeń do VIII edycji akcji Miejsca Przyjazne Maluchom.

- Osiem lat temu Kraków był pustynią dla rodziców z dziećmi. Miasto nie miało dla nich żadnej oferty, żadnych atrakcji i miejsc dostosowanych do potrzeb rodziców z dziećmi. Szczytem marzeń był stolik z kredkami w kawiarni. Od tego czasu Kraków, ale też inne miasta w naszym województwie bardzo się zmieniły – podkreśla Karina Grygierek z agencji PR Inspiration, inicjatorka akcji.

Obecnie już kilkaset miejsc z całej Małopolski ma niebieskie nalepki „Miejsca przyjaznego maluchom”. To znak, że tam najmłodsi goście są przyjmowani z otwartymi ramionami. Na liście tych miejsc są restauracje, urzędy, muzea, galerie, instytucje publiczne, deweloperzy, klubokawiarnie, sklepy, kina, biblioteki, szpitale i przychodnie.

Więcej na http://www.karnet.krakow.pl/aktualnosci/inne/29/miejsca-przyjazne-maluchom-2013_24827.html.

 
Telewizor, bajki, spacer? Jak się bawić z dzieckiem

Gazeta.plNie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, jak spędzać dobrze z dzieckiem czas. Ale jedno wiadomo: dobrze spędzać czas to poświęcić dziecku uwagę, to mieć gotowość do bycia tu i teraz. Rozmowa z Magdą i Arturem Krupami.

Pełną parą ruszyła akcja Miejsce przyjazne maluchom. We wrześniu i w październiku szukamy miejsc otwartych na dzieci oraz zapraszamy na debaty dla rodziców i warsztaty dla maluchów. Zaczynamy w niedzielę od problemu, który nurtuje niemal wszystkich rodziców: jak dobrze spędzać czas z dziećmi? Jak wykorzystać wolne chwile, by i dzieci, i rodzice byli zadowoleni? Na te pytania już dziś szukamy odpowiedzi razem z Magdą Krupą, psychologiem zajmującym się terapią rodzin, i Arturem Krupą, psychologiem prowadzącym m.in. warsztaty dla ojców, coachem. Ta para psychologów i jednocześnie rodzice trójki dzieci będą naszymi głównymi gośćmi podczas niedzielnej debaty w klubokawiarni Like!konik (Pawilon Wyspiańskiego, pl. Wszystkich Świętych 2, godz. 11).

Więcej na http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,44425,14549737,Telewizor__bajki__spacer__Jak_sie_bawic_z_dzieckiem.html.

 
TRWA Akcja Miejsce przyjazne maluchom

Love KrakowGdzie najlepiej zabrać dziecko na spacer? W jakiej restauracji podają pyszne dania dla maluchów? Jak najlepiej spędzić czas z dziećmi? Na te pytania już po raz ósmy odpowie agencja PR Inspiration, Gazeta Wyborcza oraz portal Wrota Małopolski, którzy wspólnie szukają miejsc przyjaznych maluchom. Miejsc, które dostosowane są do potrzeb rodziców i dzieci.

Wysokie krzesełka, zakaz palenia, specjalne menu, oferta edukacyjna, kącik zabaw czy udogodnienia do wjazdu wózkiem – nieustanne poszukiwania miejsc, w których dzieci będą się czuły dobrze i bezpiecznie trwają od 2006 r. Najlepsze obiekty zostają oznaczone certyfikatem i naklejką z logo akcji.

Tematem tegorocznej akcji jest jakość spędzania czasu z dziećmi. Polscy rodzice są bardzo zapracowani, nie mają zbyt wiele wolnego czasu dlatego warto zwrócić uwagę w jaki sposób spędzają go z dziećmi. Przecież nie liczy się ilość tylko jakość - mówi Karina Grygierek z PR Inspiration, inicjatorka akcji. Celem tegorocznej akcji jest zwrócenie uwagi właścicieli różnych instytucji na fakt, jak ważna jest obecność miejsc przeznaczonych dla dzieci i rodziców, gdzie rozrywka łączy się z edukacją - dodaje Karina Grygierek.

Więcej na http://lovekrakow.pl/wydarzenie/akcja-miejsce-przyjazne-maluchom_3270.html.

 
Szukamy miejsc przyjaznych maluchom i zabawom

Miejsce przyjazne maluchomGazeta.plKto pamięta te czasy, gdy w Krakowie dla dzieci zamknięte były muzea i restauracje, a jedyną wątpliwą atrakcją były zaniedbane place zabaw? Kraków z roku na rok coraz bardziej otwiera się na maluchy. Dlatego po raz ósmy rozpoczynamy akcję "Miejsce przyjazne maluchom".

Grupa znajomych z dziećmi wybrała się do restauracji na obiad. Na miejscu, gdy maluchy zaczęły rozrabiać, kelner wyprosił całą grupę z restauracji, tłumacząc, że "goście chcą zjeść w ciszy". To historia, którą kiedyś usłyszałam od znajomego.

Dziś śmiało możemy powiedzieć, że takie historie powoli odchodzą w zapomnienie. Zmieniają się ludzie. Na grunt polski przenoszą się zachodnie wzorce: w dziecku przestajemy widzieć intruza, a dostrzegamy małego człowieka, któremu należy się szacunek i który z racji swojego wieku i nieposkromionej jeszcze konwenansami ciekawości świata czasem bryka i głośno wyraża swoje emocje.

Więcej na http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,35798,14523834,Szukamy_miejsc_przyjaznych_maluchom_i_zabawom.html.

 
2012
 
Finał VII edycji akcji Miejsce Przyjazne Maluchom

Klocki z Robotowem, ekozabawki, warsztaty origami z Mangghą i teatralne z Hothaus, do tego szaleństwa na trampolinie, równoważni, deskorolkach i torach przeszkód przygotowane przez centrum MUDI.

 

Te wszystkie atrakcje przewidziane są na uroczystym finale akcji, który odbędzie się 28 października (w niedzielę) od godz. 11.00 do 14.00. Organizatorzy akcji Gazeta Wyborcza wspólnie z PR Inspiration zapraszają nie tylko nagrodzone instytucje ale rodziców i dzieci na wspólną zabawę do Muzeum Inżynierii Miejskiej. Wstęp bezpłatny.

 
Przewodnik po miejscach przyjaznych maluchom
Gazeta.plKraków jest coraz bardziej przyjazny dzieciom. W tym roku znaleźliśmy ponad 140 miejsc otwartych na rodziny. Do akcji dołączyły też - dzięki współpracy z portalem Wrota Małopolski - inne miasta regionu.
W ubiegłym roku doliczyliśmy się w Krakowie i najbliższych okolicach ponad 120 miejsc przyjaznych dzieciom. Wydawało nam się, że to rekord i niełatwo będzie tę liczbę przeskoczyć. Okazało się jednak, że nie jest to takie trudne. W tegorocznej edycji rozdamy o ponad 20 certyfikatów więcej.

Więcej na:
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 2
patroni organizatorzy
Patron Honorowy
Organizatorzy:
małopolskacracovia gazeta pr inspirationmałopolska
Copyright © 2017 Miejsce Przyjazne Maluchom. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt graficzny: coloroff.pl. Opieka techniczna: E-LIME - pozycjonowanie stron www.