strona główna
aktualnościzgłoś miejsceharmonogram akcjimiejsca przyjazne maluchomo akcjimateriały videogaleriapress roomkontakt
strona główna
poniedziałek, 01 września 2014 13:45

Powakacyjne zderzenie z rzeczywistością nie musi być dla dzieci trudne. W Małopolsce nie sposób się nudzić. Dowodem kolejne edycje akcji "Miejsca Przyjazne Maluchom". Od dziewięciu lat szukamy tych, którzy tworzą dla dzieci ciekawą i twórczą przestrzeń.

 

Karina Grygierek, szefowa PR Inspiration, inicjatorka akcji "Miejsca Przyjazne Maluchom", twierdzi, że gdy zaczynaliśmy, Kraków był dla dzieci niemal pustynią. Od tego czasu wiele się zmieniło. - Dziś żaden lokal nie będzie się kompromitował brakiem wysokiego krzesełka, a muzea, biblioteki czy kina otwarte są na dzieci i ich potrzeby - mówi.


Ma rację. Gdy 2006 r. szukaliśmy miejsc przyjaznych dzieciom, sporo czasu zajęło przekonywanie, że tam, gdzie pojawiają się rodzice, trzeba przygotować też coś dla dzieci - od piaskownicy po warsztaty. Dziewięć lat później przekonywać nikogo nie trzeba, a wybór kawiarni, klubów, pracowni czy warsztatów z zajęciami dla dzieci jest imponujący. Nie trzeba jak kiedyś w poszukiwaniu przyjaznego miejsce jeździć na drugi koniec miasta, bo w każdej dzielnicy jest ich kilka. Przystosowały się też urzędy. Tam, gdzie trzeba wybrać się z dzieckiem (np. po paszport), pojawiły się kolorowe pokoje do zabawy, przewijania i karmienia.

Nie chodzi o to, by odizolować

Przeglądając listę tych, którzy dostali certyfikat miejsca przyjaznego, trzeba przyznać, że są na niej takie miejsca i instytucje, które pojawiają się od początku, ale też takie, z których rodzice i dzieci mogli korzystać tylko chwilę. Sporo fajnych i nowatorskich miejsc zniknęło z mapy miasta. Dlaczego? Być może ich organizatorzy nie wytrzymali konkurencji, może lokalizacja była nieodpowiednia albo po prostu zamknęły się na innych.

Nie chodzi przecież o to, by odizolować rodziców z dziećmi od reszty społeczeństwa. Idzie o to, by muzea, kina, teatry, urzędy czy restauracje miały świadomość, że trzeba brać pod uwagę potrzeby duchowe i fizyczne malucha. Niedoścignionym wciąż wzorem są kraje skandynawskie, w których nawet stacje benzynowe zaopatrzone są w przewijaki i toalety dla dzieci. I to nie tylko w części damskiej, ale też męskiej (kłania się polityka równościowa). Tamtejsze restauracje traktują dziecko jak normalnego klienta, który dostaje własną kartę (najczęściej napisom towarzyszą obrazki) i chętnie przygotują coś na specjalne zamówienie. Tym bardziej że nie wszystkie dzieci lubią nuggetsy i naleśniki, które królują w polskim dziecięcym restauracyjnym menu.

W Polsce pojawiły się akcje, które promują miejsca bez dzieci. Hotele nie przyjmują rodziców z maluchami, a na drzwiach restauracji pojawiają się naklejki z przekreślonym wózkiem. Rozumiem, że zwiedzanie wystawy w towarzystwie ryków malucha czy jedzenie obiadu, gdy przy sąsiednim stoliku trwa zmiana pieluchy, do najprzyjemniejszych nie należą. Wiele zależy od samych rodziców. Niestety, zakochani w naszych Jasiach i Gabrysiach pozwalamy na zbyt wiele. Jeśli nie będziemy pamiętali o podstawowych zasadach dobrego wychowania i w imię źle pojętego bezstresowego wychowania pozwolimy dzieciom w miejscach publicznych szaleć do woli, czarny PR rodziców tylko się wzmoże.

Czas wyznaczyć nowe cele

W tym roku wśród miejsc przyjaznych chcemy poszukać takich, które otwarte są na dzieci niepełnosprawne. Karina Grygierek: - Nasza akcja spełniła swoją rolę i czas wyznaczyć nowe cele. Ta edycja będzie bardzo wyjątkowa. Szukamy miejsc dla dzieci z niepełną sprawnością. Obrazkowe menu czy też pisane językiem Braille'a, wyedukowana obsługa, posiłki bezglutenowe to nie jest nic nieosiągalnego. Będziemy nie tylko szukać, ale też uświadamiać, jakie są potrzeby dzieci autystycznych, z zespołem Aspergera, niedowidzących, niedosłyszących, co można zmienić, by czuły, że są w przyjaznym otoczeniu. Jestem przekonana, że w Krakowie znajdziemy takie miejsca.

To już się dzieje. Muzeum Narodowe jakiś czas temu prowadziło warsztaty dla niewidzących, podczas których można było m.in. dotykać dzieł sztuki. Szlaki mamy więc przetarte. Jeśli znacie miejsce otwarte na rodziny z dziećmi niepełnosprawnymi, piszcie do nas.

Rozszerzamy nasze poszukiwania. Już od kilku edycji wspólnie z urzędem marszałkowskim sprawdzamy, jak na maluchy otwarte są małopolskie gminy. W tym roku do akcji zgłosiły się: Biały Dunajec, Biecz, Bochnia, Borzęcin, Brzesko, Chrzanów, Dąbrowa Tarnowska, Dobczyce, Drwina, Gnojnik, Gorlice, Jordanów, Kęty, Koszyce, Kościelisko, Limanowa, Myślenice, Niepołomice, Nowy Sącz, Oświęcim, Poronin, Słopnice, Tarnów, Wadowice, Wieliczka, Wielka Wieś, Zakopane i Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Oświęcim z siedzibą w Brzezince.

Znacie? Przysyłajcie!

Wracając do Krakowa: w tej, dziewiątej już, edycji chcemy się też przyjrzeć miejskim placom zabaw. Wszystkich rodziców, którzy spędzają na nich sporo czasu, zapraszamy do wysyłania na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, Ĺźeby go zobaczyć. zdjęć miejsc, które uważacie za najciekawsze i najbezpieczniejsze. Wszystkie fotografie znajdą się na stronie internetowej krakow.gazeta.pl i prinspiraton.pl .

Startujemy dziś. Do 28 września zbieramy zgłoszenia miejsc przyjaznych dzieciom z Krakowa i małopolskich gmin (mogą je przysyłać zarówno instytucje, jak i rodzice, wysyłajcie je razem z formularzem dostępnym na stronie internetowej krakow.gazeta.pl na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, Ĺźeby go zobaczyć. ). W sobotę 18 października wraz z "Gazetą Wyborczą" pojawi się specjalny dodatek poświęcony miejscom otwartym na rodziny z dziećmi, a dzień później wyróżnionym wręczymy certyfikaty w krakowskim Muzeum Lotnictwa, gdzie odbędzie się finał akcji i prawdziwa impreza dla maluchów. Już dziś zapraszamy.

Patronat nad tegoroczną akcją objęli: prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i marszałek Małopolski Marek Sowa.

Więcej informacji: krakow.gazeta.pl , prinspiration.pl

Tekst: Małgorzata Skowrońska

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

patroni organizatorzy
Patron Honorowy
Organizatorzy:
małopolskacracovia gazeta pr inspirationmałopolska
Copyright Š 2018 Miejsce Przyjazne Maluchom. Wszelkie prawa zastrzeşone.
Projekt graficzny: coloroff.pl. Opieka techniczna: E-LIME - pozycjonowanie stron www.