oczy po paleniu marihuany
Kategorie:

Jak rozpoznać osobę (kogoś) pod wpływem marihuany?

W wielu krajach marihuana jest legalna i osoby dorosłe często po nią sięgają. Palenie marihuany, czy spożywanie żywności bogatej w THC sprawia, że człowiek zostaje odurzony. Odurzenie wywołane przez konopie indyjskie nazywane jest hajem, fazą, chilloutem itp. Stan ten, wywoływany jest działaniem substancji psychoaktywnych, a głównie THC. Aparycja osoby pod wpływem marihuany zmienia się znacząco. Jak rozpoznać osobę będącą pod wpływem?

Oczy

Zaczerwienione oczy i opadające powieki to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów palenia marihuany. Zaczerwienienie oczu jest ściśle powiązane z działaniem THC na organizm

Do pierwszego kontaktu układu endokannabinoidoowego z THC dochodzi już w momencie spożycia – suszu, ekstraktu lub żywności konopnej. Podczas kontaktu z tetrahydrokannabinolem można doświadczyć przyśpieszonego tętna i wzrostu ciśnienia krwi. Substancja ta rozszerza także naczynia krwionośne. Efekt jest podobny do krótkotrwałego intensywnego wysiłku fizycznego.

Czerwone oczy są wynikiem rozszerzonych naczyń krwionośnych

Przekrwione oczy nie są zjawiskiem negatywnym.

Zdolność konopi do obniżania ciśnienia wewnątrzgałkowego czyni go potencjalnie skuteczną metodą leczenia jaskry, czyli kategorii schorzeń oka wywołanych na tle nerwowym, które mogą prowadzić do całkowitej utraty wzroku. To by również tłumaczyło, dlaczego mamy przekrwione oczy po marihuanie.

Dr Melanie Bone

Efekt przekrwionych oczu utrzymuje się zazwyczaj 1-6 godzin po spożyciu.

https://hemplo.pl/marihuana/legalizacja/dlaczego-marihuana-w-polsce-jest-nielegalna/

Mowa

Osoby będące pod wpływem marihuany zwyczajowo mają problemy z poprawną komunikacją.

U osoby odurzonej można zaobserwować bełkotliwą mowę, jąkanie, problemy z logicznym składaniem zdań, a także zapominaniem o głównym temacie rozmów.

Problemy z prawidłową dykcją mogą być wywołane przez osłabienie siły mięśni twarzy i języka.

THC wpływa na prawidłowe funkcjonowanie mózgu, a co za tym idzie – zmienia postrzeganie otaczającego świata. Podczas odurzenia można odczuć lekkie spowolnienie czasu, problemy z koncentracją, euforię, senność, rozbawienie, beztroskę i uczucie otępienia. Te wszystkie odczucia mogą znacznie utrudniać prawidłową komunikację.

Należy pamiętać o tym, że odczucia wywołane po zażyciu zależne są od biochemi organizmu, przyjętej dawki, stężenia THC w produkcie, stanu psycho-fizycznego i sposobu spożycia.

Zaburzenia mowy utrzymują się krótkotrwale, jednak w przypadku długotrwałych problemów z mową należy skonsultować się z lekarzem.

Śmiech

palenie marihuany

Każdy stoner przyzna, że marihuana posiada właściwości do wywoływania śmiechu i poprawy humoru. Zdolność ta wykorzystywana jest w lecznictwie depresji, a jak donoszą pacjenci – jest to metoda bardzo skuteczna.

Źródła śmiechu należy szukać w ludzkim mózgu. Wielu naukowców uważa, że za śmiech odpowiedzialne są przednie i skroniowe płaty kory mózgowej – potwierdzają to badania MRI. To właśnie w tych miejscach można zauważyć działanie THC. Po spożyciu marihuany te obszary mózgu stają się wyraźnie pobudzone.

Konopie indyjskie znacznie polepszają ukrwienie tych części mózgu, co może być powodem występowania tzw. „śmiechawy”.

Tetrahydrokannabinol łączy się z receptorami w mózgu, co powoduje zmiany w modulacji sygnałów, a konsekwencją tego zjawiska jest wystąpienie poczucia szczęścia i radości. Teorię tą potwierdzają badania takie jak:

Naukowcy zauważyli także, że po spożyciu marihuany w mózgu dochodzi do zwiększonej produkcji dopaminy i serotoniny – hormonów szczęścia.

Zapach

Dym powstający podczas konopi indyjskich jest bardzo charakterystyczny i znacznie różni się od dymu, który większość z nas miała okazję poczuć.

Zapach dymu konopnego można określić jako ziemisty, trawiasty, sosnowy, skunksowy, owocowy, jagodowy, słodki z nutą ostrych przypraw. Zapach jest tak charakterystyczny, że trudno jest go pomylić z czymkolwiek innym. Za zapach konopi odpowiadają zawarte w nich terpeny – związki chemiczne, które charakteryzują się bogatym aromatem.

Warto pamiętać o tym, że w konopiach indyjskich znajduje się ponad 200 związków aromatycznych, a co za tym idzie – aromat każdego szczepu zależy od składu chemicznego rośliny.

Korzystając z żywności z THC można zapomnieć o niepożądanych zapachach

Dym konopny jest bardzo intensywny dlatego też długo utrzymuje się w powietrzu i trudno się go pozbyć. Osoba paląca konopie indyjskie często „przesiąka” aromatem dymu konopnego, przez co bardzo łatwo wywąchać palacza. Dodatkowo oddech takiej osoby posiada charakterystyczny słodki aromat.

Warto pamiętać o tym, że wszelkiego rodzaju odświeżacze powietrza i perfumy nie są w stanie dobrze zamaskować aromatu palonych konopi.

Apertyt

gastrofaza po paleniu trawy

Każdy, kto chociaż raz próbował konopi indyjskich doświadczył tzw. gastrofazy. Gastrofaza jest stanem, w którym użytkownik konopi indyjskich czuje niepochamowany apetyt, któremu nie sposób się oprzeć.

Jak wszyscy wiemy – pożywienie jest głównym źródłem energii, która potrzebna jest do prawidłowego funkcjonowania organizmu i utrzymania funkcji życiowych. W momencie spadku energetycznego w organizmie ludzkim wydzielany jest hormon zwany greliną. To przez działanie tego hormonu można odczuć uczucie głodu. Grelina stymuluje podwzgórze w mózgu.

THC zawarte w konopiach indyjskich pobudza wydzielanie greliny, przez co występuje uczucie niepochamowanego głodu.

W momencie wystąpienia nadwyżki energetycznej, która spowodowana jest przyjęciem dużej ilości pokarmu dochodzi do produkcji leptyny. THC wpływa na te same obszary mózgu co leptyna niejako blokując działanie tego hormonu, przez co nawet po spożyciu dużej nie nastąpi uczucie sytości.

https://hemplo.pl/marihuana/legalizacja/marihuana-w-europie-legalizacja-delegalizacja-i-kary/

Więcej o tym zjawisku możecie dowiedzieć się tutaj: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25707796/

Podsumowanie

Spożywanie marihuany jest w wielu krajach legalne, a wiele osób korzysta z niej rekreacyjnie. Bardzo łatwo jest zauważyć osobę będącą pod wpływem działania konopi indyjskich. Jednymi z najbardziej charakterystycznych cech osoby pod wpływem są: przekrwione oczy, problemy z prawidłową dykcją, napady śmiechu, charakterystyczna woń i niepochamowany apetyt.

Przypominamy, że artykuł powstał jedynie w celach informacyjnych i nie promujemy spożywania konopi indyjskich.