kontakt z dzieckiem
Kategorie:

Przyjazne Miejsce Maluchom – 5 powodów, przez które tracisz kontakt z dzieckiem

Kontakt z dzieckiem jest dla rodzica bardzo ważny, ale może się zdarzyć, że zacznie się on mocno zacierać i z czasem całkowicie zostanie zerwany. Często rodzice oskarżają o to swoje dzieci, podczas kiedy to właśnie dorośli często doprowadzają swoje dzieci do załamań nerwowych i zerwania kontaktu z toksyczną dla nich rodziną. Rodzice rzadko jednak podchodzą to tego refleksyjnie, a jest to niezbędne, żeby szybko naprawić relację.

1. Za dużo od niego oczekujesz i wywierasz na nim presję
Dzieci, które zrywają kontakt z rodzicami, często są przez nich zmuszani do różnego rodzaju aktywności, które sami rodzice uważają za słuszne. Dotyczy to zwłaszcza rodziców, którzy przenoszą swoje niespełnione marzenia i ambicje na swoje dzieci, zmuszając je niejako do zajmowania się rzeczami, których sami już nie mogą podjąć. Przez to dziecko spędza pół swojego życia na rozwijaniu się w kierunku, który im nie odpowiada. To bardzo duże cierpienie, zwłaszcza gdy czujemy, że naszym rodzicom zależy na jak najlepszych osiągach w danej dziedzinie, a nie na naszym szczęściu.

2. Wyraźnie faworyzujesz drugie dziecko
Wbrew pozorom zdarza się to w wielu domach. Często dotyka to osoby, które mają znacznie młodsze rodzeństwo. Kiedy to my musimy pracować i od najmłodszych lat jesteśmy gorsi, bardzo psuje to naszą psychikę. Jest to o tyle boleśniejsze, że ofiarą takiego zachowania staje się też dziecko faworyzowane. Przede wszystkim jest uczone, aby czuło wyższość nad rodzeństwem, a po drugie często odczuwa, w jak fatalnej sytuacji znajduje się jego siostra czy brat i czuje ogromne wyrzuty sumienia. Nic więc dziwengo, że po latach odcinamy się od rodziców, którzy próbowali poróżnić swoje dzieci.

3. Nie słuchasz i nie dajesz mu się wypowiedzieć
Apodyktyczni rodzice to bardzo duży problem w wielu rodzinach. Ciągłe nastawanie na dziecko, krzyczenie i robienie mu wyrzutów już samo w sobie jest paskudną praktyką, ale jeszcze gorsze jest, gdy dziecko nie ma nawet możliwości się bronić. Czuje się wtedy bezsilne i z czasem zaczyna wierzyć, że jest nic niewarte i nie zasługuje na podziw swoich rodziców. Z czasem z całych sił chcemy wyrwać się od rodziców, którzy nie chcę dać nam się wypowiedzieć, a jeśli już, nie zamierzają w ogóle nas wysłuchać i wziąć naszego zdania pod uwagę, nawet gdy podejmują decyzje, które bezpośrednio nas dotyczą.

4. Nie szanujesz jego czasu i potrzeb
Wielu rodziców nie szanuje potrzeb swoich dzieci, uważa je za nieistotne, często zwalając to na młody wiek lub niezrozumienie życia. Tymczasem potrzeby dziecka są tak samo ważne, jak potrzeby ich rodziców i nie należy ich lekceważyć. Tak samo należy szanować czas naszych dzieci i nie zmuszać ich do podejmowania się prac, których zwyczajnie nie są w stanie zrobić, nie szkodząc przy okazji sobie i swoim potrzebom. Każdy ma prawo do odpoczynku i czasu dla siebie i tylko dlatego, że ktoś jest młody i pełny energii, nie daje nam prawa do odebrania mu wolnego czasu.

5. Wyśmiewasz jego pomysł na życie
Nic nie sprawi dziecku takiej przykrości, jak brak wiary rodzica. Ale może być gorzej, sam brak wiary możemy jeszcze przeżyć i starać się coś osiągnąć bez wsparcia opiekuna. Gorzej jest, gdy rodzic otwarcie wyśmiewa nasze hobby czy pomysł na życie, nie tylko przy nas, ale także przy reszcie rodziny czy przy znajomych. W ten sposób upokarza swoje dziecko, z czego często nie zdaje sobie sprawy. Bez względu na to, czy podoba nam się pomysł naszego dziecka, czy nie, nie powinniśmy okazywać mu wzgardy i dawać mu do zrozumienia, że jest dla nas na przegranej pozycji.

Dodaj komentarz