rozwój edukacyjny dzieci
Kategorie:

Jakich wartości nauczyć dzieci?

Dziecko, które wie, jak szanować innych, będzie bardziej szanowane, i tak dalej. Wartości to zasady postępowania i postawy, zgodnie z którymi się zachowujemy i które są zgodne z tym, co uważamy za słuszne. Przy narodzinach dzieci nie są ani dobre, ani złe. Z pomocą swoich rodziców, wychowawców i tych, którzy z nimi mieszkają nauczą się, co jest dobre, a co złe.

Ale jak możemy kształcić nasze dzieci w zakresie wartości? Po pierwsze, znając każdą z tych wartości. Musimy również przypomnieć, że dzieci uczą się na przykładach. Przykład, który ich rodzice dają w sposób, w jaki odnoszą się do innych, proszą o rzeczy, jedzą, współpracują, pomagają innym, bronią, tolerują i akceptują. Jeśli rodzice nie mają cierpliwości do swojego dziecka, co według nich dziecko się nauczy? Odpowiedzialność, jaką mają rodzice w przekazywaniu wartości swoim dzieciom, jest kluczowa.

Najważniejsze wartości:

Szacunek dla różnorodności. Dzieci muszą nauczyć się kochać swoich rówieśników i innych, bez względu na kolor skóry, cechy, wygląd włosów, czy są to chińskie, arabskie czy tubylcze, czy mówią innym językiem, a także szanować swoją kulturę i tradycje.

Posłuszeństwo. Nauka bycia posłusznym polega również na wyjaśnianiu, dlaczego konieczne jest wykonywanie czynności, o które dziecko jest proszone. Dzieci muszą wiedzieć, czego się od nich oczekuje. Nie można oczekiwać, że dzieci będą posłuszne od tak. Dzieci będą potrzebowały czasu, w zależności od ich charakteru.

Przyjaźń. Czy przyjaźni można nauczyć dzieci? Można i trzeba, ponieważ jest to wartość, która przyniesie im wielkie korzyści. Edukacja w zakresie tej wartości zaczyna się od przykładu, który rodzice przekazują swoim dzieciom poprzez swoje doświadczenia i działania.

Dobroć. Aby dzieci poznały czym jest dobro, najlepszym narzędziem jest dawanie przykładu. Czyny przeprowadzone przez osobę dorosłą powiedzą dzieciom o wiele więcej niż tysiąc słów.

Wytrwałość. Bardzo ważne jest, aby dzieci uczyły się być wytrwałe. Da im to stabilność, pewność siebie i dojrzałość. Kształcenie dzieci w wartości wytrwałości sprawi, że poczują się one szczęśliwsze, bardziej pracowite i spełnione.

Szacunek dla wspólnego dobra. Przyroda, a także ulice, place, jeziora i fontanny są dobrami powszechnymi. Muszą być one respektowane. Dzieci powinny wiedzieć, że nie należy wyrzucać śmieci lub odpadków na ziemię, że nie powinny kąpać się w fontannach, hałasować w muzeach, łamać foteliki w kinie lub na sali kinowej.

Hojność. Aby dzieci były hojne, trzeba je stopniowo edukować w tej wartości. Jeśli rodzice zaakceptują ich małe wysiłki, będą motywować ich do kontynuowania tych hojnych czynów. Nauczenie dzieci pożyczania nie jest jedynym gestem hojności, którego mogą się nauczyć.

Dodaj komentarz