czy dzieci wierzą w św mikołaja
Kategorie:

Czy dzieci powinny wierzyć, że Święty Mikołaj istnieje? Pozytywne skutki dla dziecka.

Okres świąteczny zbliża się wielkimi krokami, a obraz Świętego Mikołaja powraca w umysłach wszystkich dzieci. Jest to mit, który jest dobrze zakorzeniony w społeczeństwie, a niektórzy rodzice zastanawiają się: czy to dobry pomysł, aby pocieszać dzieci w przekonaniu, że Święty Mikołaj istnieje?

W tej kwestii dwie szkoły są ze sobą sprzeczne. Według pierwszej szkoły jest to kłamstwo, które może mieć wpływ na zaufanie, jakim obdarzają swoich rodziców. Druga szkoła psychologów odpowiada następująco. Jeśli jest to jedyne kłamstwo, które rodzice mówią swoim dzieciom, te ostatnie prawdopodobnie nie będą miały traumy z powodu poznania prawdy, ponieważ jest to popularne i zbiorowe przekonanie, które ma na celu skłonienie ich do marzeń.

Święty Mikołaj pobudza dziecięcą wyobraźnię.

Wiara w Świętego Mikołaja wnosi magię z powrotem do codziennego życia dzieci. Magia, która łączy rodzinę, która zajmuje miesiąc grudzień, ale także sprawia, że kreatywność najmłodszych staje się dziełem.
Lubią wyobrażać sobie Świętego Mikołaja i wszystko, co otacza tę bajkową postać, co może być okazją do przeczytania im opowieści o tym micie, zorganizowania bożonarodzeniowych warsztatów kulinarnych, a nawet zaangażowania ich w dekorowanie drzewka. W czasie, gdy dzieci spędzają coraz więcej czasu za ekranami, ta perspektywa ma pozytywny wpływ na rozwój wyobraźni dziecko i jego kreatywne myślenie.
Aby pobudzić kreatywność dzieci, wskazane jest jednak, aby nie narażać ich na kontakt z fałszywym Mikołajem, który wędruje po supermarketach w czasie wakacji: lepiej, aby ta postać pozostała w ich wyobraźni, aby nie straciła żadnej ze swoich magii!

Funkcja edukacyjna.

Postać Świętego Mikołaja może również pełnić funkcję edukacyjną. I nie bez powodu: wszystkie dzieci wiedzą, że tylko ci, którzy byli dobrzy, dostaną prezenty. Ale nie ma mowy o grożeniu im czy szantażowaniu ich: ten mit może być po prostu pragmatycznym i skutecznym sposobem na skłonienie dzieci do przestrzegania zasad.
Tradycja listu do Świętego Mikołaja również idzie w tym kierunku: pozwala dzieciom pisać podczas zabawy, ale również zrozumieć, że jeśli mogą prosić o prezenty, muszą przestrzegać pewnej granicy.

Źródło życiowej wiedzy.

Jeśli postać Świętego Mikołaja jest niezwykłym źródłem dialogu i nauki dla dzieci, to nie jest ona wieczna: w dużym stopniu przedszkole zaczyna wprowadzać wątpliwości w umyśle dziecka na temat realności Świętego Mikołaja. Błąd organizacyjny przy umieszczaniu prezentów pod drzewem, zbyt gadatliwy brat lub siostra, albo dyskusja z kolegą i nasze dziecko zaczyna coś podejrzewać.

Jak zareagować? Wszystko zależy od dojrzałości dziecka. Jeśli czuje się gotowy do zaakceptowania rzeczywistości, trzeba mu wyjaśnić, że Święty Mikołaj nie istnieje i wyjaśnić powody, dla których pozwolono mu w to uwierzyć. Według niektórych specjalistów, maksymalny wiek, w którym można wierzyć w Świętego Mikołaja wynosi od 6 do 8 lat.

Dodaj komentarz